
”Hyggeä on selitetty läheisyyden luomisen taiteeksi, sielun viihtyisyydeksi, rauhoittavista asioista nauttimiseksi ja kaikeksi näiden välillä.”
Minulle tästä hyggestä tulee aina mieleen tanskalaisen rentous ja leppoisa elämänrytmi. Yksi lempikaupungeistani on ehdottamasti Kööpenhamina. Olen aina viihtynyt siellä vaikka olen ollut kiireisillä työmatkoilla. Köpiksen elämänrytmi rauhoittaa aina. Silmä lepää aamuisin, kun tanskalaiset polkevat töihin polkupyörillä aamuruuhkassa. Hymy nousee huulille, kun sinua tervehtitään iloisesti astuessasi täpötäyteen ravintolaan. Aina löytyy jostain tilaa. Olen aina viihtynyt matkoillani Tanskassa.
Hyggen avainsana on rentous. Tanskalaiset nauttivat huolettomasta ilmapiiristä ja rennoista vaatteista. Oman pukeutumiseni punaiseksi langaksi on muodostunut vuosien saatossa tämä tanskalaisten taito olla yhtä aikaa tyylikäs ja rento. Muistan aikoinaan, kun eka kerran olin messumatkalla Köpiksessä, olin ihan myyty tanskalaisesta tyylistä. Ihastumista ei vähentänyt se, että kaikki olivat pukeutuneet uniformumaisesti mustaan. Tanskalainen vaateteollisuus on joka tapauksessa onnistunut siinä missä suomalaiset vain räpeltävät.
Tanskalainen muoti on huoliteltua, minimalistista ja eleganttia mutta ei mitenkään jäykkää. Omiin lempparimerkkeihin kuuluvat mm. By Malene Birger, Part Two, InWear, Samsoe&Samsoe, Vila, Selected Femme, Second Female. Ihan muutaman vain mainitakseni. Vuosien saatossa näistä rennoista vaatteista on muodostunut suosikkeja, joista ei millään raaski luopua. Vaatteissa on hyvä olla eli sekin osa sitä hyggeä.

Meik Wiking kirjassa hygge on läsnä joka paikassa. Hygge ei ole pelkästään kotoilua vaan se elämäntapa, jonka voit löytää ihan mistä vain. Kirjassa oleva hyggemanifesti summaa yhteen hyggen keskeisimmät teemat;
1. Tunnelma – Vähennä valaistusta
2. Läsnäolo – Ole tässä ja nyt. Sammuta puhelin.
3. Nautinto – Kahvi, suklaa, keksit, leivokset, makeiset. Nam!
4. Tasa-arvoisuus – ”me” ennen ”minää”. Jakakaa tehtävät ja ”puheaika”
5. Kiitollisuus – Ole kiitollinen. Tätä parempaa ei ehkä voi olla.
6. Harmonia – Kyseessä ei ole kilpailu. Pidämme sinusta jo. Ei ole tarpeen kehuskella saavutuksillaan.
7. Mukavuus – Ota mukava asento. Pidä tauko. Kyse on rentoutumisesta.
8. Välirauha – Ei draamaa. Keskustellaan vaikka politiikasta joskus toiste.
9. Yhteenkuuluvuus – Rakenna suhteita ja yhteisiä tarinoita. ”Muistatko, kun me…?”
10. Suoja – Tämä on heimosi. Tämä on rauhan ja turvallisuuden paikka.
Tässä on allekirjoittaneellekin monta asiaa, josta pitää ottaa koppi. Tärkeitä asioita mukaan ihan jokapäiväiseen arkeen. Opetellaan läsnäoloa, ollaan mukana tässä hetkessä ja suljetaan puhelin hetkeksi.
Kivaa viikonlopun hyggeä jokaiselle, rentoudutaan ja tehdään niitä yhteisiä tarinoita jaettavaksi läheisten kanssa ?
-tuulanneli
// Hygge – Hyvän elämän kirja on saatu kustantajan read.me arvostelukappaleena //

Kirjoittaja
Hyggeä viikonloppua sinulle ihanuus <3
Kirjoittaja
Kiitos ihana Outi <3
Muistetaan rentoutua ja ollaan yhdessä läheisten kanssa! Kivaa alkanutta viikkoa sinulle!
Kirjoittaja
Viisaita sanoja!
Kirjoittaja
Kiitos 🙂
Hyggemanifestissä on paljon asioita, joista kannattaa ottaa koppi!
Kirjoittaja
Mikä ihana blogi??? Jokainen idea/ajatus/vaate on nähty/koettu ennen täällä julkaisua monen, monen kertaa. Huvittaa pakkomielteesi pukeutua just now asuihin. Ei kaikki sovi kaikille.
Lisäksi lukijoiden puhuttelu ontuu söpöt, nöpöt, ihanuudet sattuu jo silmiin.
Kirjoittaja
Kiitos virkistän erilaisesta kommentistasi aktiivinen lukijani!
Välillä on todella hyvä saada kommentteja, jotka laittavat bloggaria järjestykseen ja muistuttavat arjen realiteeteista. Näin varttuneella iällä ei enää säikähdä kaikesta vaan asioita on hyvä katsoa vähän laajemmalla perspektiivillä. Olen tottunut työelämässä kritiikkiin, joten minulle ovat yhtä tärkeitä niin positiivinen kuin negatiivinen palaute.
Hyvin annettu palaute kasvattaa aina ihmistä.
"Everyone you meet has something to teach you"
Oikein mukavaa ja suloista viikon jatkoa sinulle lukijani <3
Kirjoittaja
Minulla tuolla Hygge-kirja odottaa lukemista. Tammikuun loppu ja helmikuun alku ovat olleet yhtä juhlaa ja tapahtumaa, joten hyggeily on saanut odottaa. Mutta sen aika tulee vielä…
oli kiva lukea sinun hygge-tunnelmiasi, kiitos!
Kivaa tiistaita! Minä istun bussissa matkalla Hkiin.
Kirjoittaja
Heippa Tuula 🙂
Tärkeä osa hyggeilyä on sosiaaliset tapahtumat! Ystävät ja perhe ovat myös hyggeilyn ydintä ja näistä tapahtumista me saamme usein uskomattoman paljon voimaa!
Kivaa viikonjatkoa sinulle ihanuus!