

Moikka kaikille! Tänään olemme taas yhden blogini suosituimman aiheen äärellä. Päärynävartalo on rohkeasti valinnut itselleen lyhyen lantiopituisen jakun. Vartalotyyppiini liittyvät jutut kiinnostavat ja nousevat aina suosituimpien joukkoon. Vihdoinkin sunnuntaina pääsimme jo ulos kuvailemaan ilman tupsupipoa ja eikä tarvinnut kietoa huivia tiukasti kaulan ympärille. Mittari oli plussalukemissa ja päästiin keväisempään fiilikseen kaiken tämän lumen keskellä.
Nyt minulla kuosikammoisella on siis kukkajakku. Nämä kuosit ovat aina olleet minulle vaikeita. Viime syksynä minulla oli todella haku päällä kukkakuosien suhteen mutta sopivaa ei vain löytynyt. Keväällä kukkakuosit ovat vaalealla pohjalla, joten ne sopivat vaalealle blondille paremmin.
Kevään pastellit ovat tänä vuonna todella hempeitä. Laventelin ja roosan sävyt ovat suurinta hottia. Laventelia olen hypistellyt mutta tällä kertaa roosa on vienyt vielä voiton. Laventelista minulle tulee vain niin ysäri voimakkaasti mieleen. Ruutukuosinen jakku ei myöskään nappaa allekirjoittanutta. Olen vaan elännyt tuon ruutukauden jo kertaalleen ja minusta se näyttää makeelta nuorempien päällä. Itselleni en osaa kuvitella sitä muodikasta harmaata ruutukuosia.

![]() |
Kukkajakku // Happy Holly, Roosaneule // Happy Holly, Sneakerit // AfKlinberg, Kaulakoru // Efva Attling |

Rohkeasti tällä kertaa päädyin Happy Hollyn kukkajakkuun, jonka pituus on juuri lantiolle. Tämä pituushan on se mitä päärynävartalolle suositellaan. Tässä jakussa on kiva leikkaus juuri tuossa rintojen alla ja pikkasen levenevä helma, joka antaa jakulle kivasti naisellisuutta. Kukkajakku muuttaa kivasti väriä sen mukaan mitä laitat sen alle. Tänään valitsin sävy sävyyn roosan neuleen. Valkoinen paitis on myös aina varma valinta ja tummanvärinen teeppari korostaa jakun tummia kukkaosia kivasti.
Huomenna meillä kevätpäiväntasaus ja viikonlopulla siirrytään kesäaikaan. Kaikki nämä ovat kauan odotettuja keväänmerkkejä. Niin ja alkaahan ne formulatkin jo viikonlopulla. Nyt vain, kun lumi lähtisi vielä sulamaan pois! Kaikesta huolimatta olen nauttinut täysillä tästä kunnon talvesta mutta nyt olisi aika antaa kevään tulla.
Oletko sinä jo päässyt keväfiilikseen kaiken tämän lumen keskellä?
Aurinkoisen keväistä viikkoa kaikille!
-tuulanneli
//kukkajakku on saatu blogin kautta ja löydät sen täältä (klik)
//postaus sisältää Ad linkkejä //
Kirjoittaja
Tyylikkäät kuvat! 🙂
Kirjoittaja
Kiitos Jeannays 🙂
Oli kiva kuvailla jo vähän keväisissä tunnelmissa!
Kirjoittaja
Näin me ollaan erilaisia. Itse rakastan kuoseja ja erilaisia kuoseja löytyy monesta vaatteesta. Rakkain kuosi on kukonalkel mutta nykyään löytyy enemmän kukkia vaatteista 🙂 Kivat releet, sopii sinulle todella hyvin.
Kirjoittaja
Kiitos Melissa 🙂
Näin se on. Sinulle sopivat räväkkäät värit ja kuosit!
Tykkään todella paljon kauniista kuoseista mutta minulla on paha tapa kyllästyä nopeasti kuvioihin. Joten olen tässä vuosien saatossa oppinut välttelemään kuoseja!
Kirjoittaja
Ihana jakku <3
Kirjoittaja
Kiitos Sari 🙂
Kukat ovat kaunis ja naisellinen kuosi!
Kirjoittaja
Kaunis kukkajakku ja sopii sinulle 🙂
Kyllä olen jo kevätfiiliksessä ja eilen oli niin ihana sää kävellä Minnien kanssa tuolla Laajalahden rannoilla ja kaislikossa.
Keskiviikkona sitten nähdään 🙂
Kirjoittaja
Kiitos Marjo 🙂
Tänään olimme Hansin kanssa pitkällä lenkillä ja linnut visertelivät. Toivottavasti se kevät nyt olisi vihdoinkin tulossa.
Todella kiva nähdä pitkästä aikaa keskiviikkona 🙂
Kirjoittaja
Ihanaa, tällä viikollako on kellon siirtäminen? Monet inhoavat kesäaikaan siirtymistä, minä rakastan kun illoista tulee valoisampia. Jos jompikumpi ajoista pitäisi valita, pysyisin aina kesäajassa.
Ihanat keväiset sävyt! Talvivaatteet alkavat niin väsyttää, tennareissa en kyllä vielä uskalla liukastella, mutta talvisaappasita nilkkureihin siirryin jo – tosin turvallisen mustiin.
Kirjoittaja
Heippa Tuuli;
Arvaapas oliko kiva yllätys, kun tajusin tänään, että viikonlopulla siiretään kelloja. Minulle kesäaika on kanssa helpompi, herääminen on paljon helpompaa aamuisin. En tiedä mistä johtuu mutta näin on!
Kyllä minäkin olen niin kyllästynyt talvivaatteisiin. Muuten nuo sneakerit eivät olleet todellakaan liukkaat. Joskus nilkkurit saattavat olla huomattavasti liukkaamat kuin paksupohjaiset tossut!
Kirjoittaja
Ihanat vaatteet ja näytät niissä oikein hyvälle. Tervetuloa vaan kevät?
Kirjoittaja
Voi kiitos ihanasta kommentistasi 🙂
Kevät odotellaan nyt into piukassa ja ikuisena optimistina, kyllä se sieltä on tulossa!
Kirjoittaja
Aivan ihana jakku ja juuri oikea roosan sävy <3
Mukavaa alkanutta viikkoa sinulle!
Kirjoittaja
Kiitos Outi 🙂
Roosa on vain vuodesta toiseen minun lemppariväri. Sävyt voivat vaihdella mutta aina keväisin täytyy hankkia uusia puseroita tässä sävyssä.
Kivaa viikkoa myös sinulle Outi 🙂
Kirjoittaja
Sopii kyllä niin hyvin sulle tuo kukkakuosi! Itse kanssa keväällä haalin vaatekaappiin kaikkea ihanaa vaaleanpunaista 🙂
Kirjoittaja
Kiitos Minna 🙂
Roosa on luottoväri monelle meistä. Väri on kaunis ja naisellinen ja sopii hyvin meille vaaleille suomalaisille!
Kirjoittaja
Raikas, keväinen asu! Oma kevätfiilis on vielä aivan hukassa, mutta jospa se sieltä pikkuhiljaa hiipisi… 🙂
Kirjoittaja
Kiitos Johanna 🙂
Kyllä se kevätfiilis tulee sieltä yhdessä auringon kanssa 🙂